Świat Od Nowa

W oceanie dezinformacji

Episode Summary

Co to jest „dobre źródło informacji”? Skąd politolodzy (i wywiady państwowe) czerpią dane do analizy sytuacji międzynarodowej? I co te dane mówią nam o atomowych pogróżkach ze strony Rosji? W tym odcinku postaramy się przybliżyć te kwestie w rozmowie z płk. dr. Robertem Reczkowskim, pracownikiem Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK.

Episode Notes

W pierwszym po wakacjach Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń przyglądamy się wynikom wyborów m.in. w Szwecji oraz Bośni i Hercegowinie. Po dłuższej przerwie docierają do nas także, niestety niepokojące, informacje z Kuby. 

Naszym gościem jest płk dr Robert Reczkowski z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, ekspert w tematach związanych z wojskowością i wywiadem. Gość, wraz z Agnieszką Bryc, dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie poszukiwania sprawdzonych źródeł informacji na potrzeby analiz sytuacji międzynarodowej. Poruszamy także ciekawy wątek tzw. „białego wywiadu”, OSINT, czy też po prostu wywiadu opartego na poszukiwaniu krytycznych informacji w ogólnodostępnych źródłach (np. gazetach, czy grupach w mediach społecznościowych). Próbujemy też dotrzeć do strzępków prawdy porozrzucanych wśród kremlowskiej propagandy.

Po tak długiej przerwie przybliżamy i polecamy dwie świetne książki: „Demony Rosji” Witolda Jurasza oraz „Śniadanie pachnie trupem” Zbigniewa Parafianowicza.