Zapraszamy do wysłuchania rozmowy nagranej w czasie pierwszego po pandemii spotkania z cyklu Świat Od Nowa w trakcie toruńskiej edycji festiwalu WatchDocs 2022. Wciąż przyglądamy się informacjom z frontu wojny Putina w Ukrainie – tym razem z wewnętrznego frontu propagandowego, narracyjnego i politycznego skierowanego do społeczeństwa rosyjskiego. Gościem odcinka i ekspertką jest dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Tym razem zapraszamy do wysłuchania odcinka podwójnie specjalnego: po pierwsze, dlatego że mamy świetnego gościa; a po drugie, dlatego że odcinek został nagrany w czasie pierwszego po pandemicznej przerwie spotkania na żywo w klubie Od Nowa w Toruniu.
Wciąż przyglądamy się informacjom z frontu wojny Putina w Ukrainie. Nasza uwaga przenosi się jednak na front informacyjny i narracyjny skierowany do społeczeństwa rosyjskiego. Co o wojnie sądzą przeciętni Rosjanie? Jak zmienia się przekaz propagandowych mediów rosyjskich? Czy narracja propagandystów z Kremla jest w Rosji traktowana jako wiarygodna. Czy Rosjanie zmierzają ku swojej własnej „kolorowej rewolucji”? Takie pytania kierujemy do dr Marii Domańskiej – ekspertki z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalizującej się w sprawach rosyjskiej polityki wewnętrznej.
Ten odcinek ma zupełnie inną formułę niż dwa poprzednie, bo w całości stanowi rozmowę z ekspertką. Poniżej wybrane tematy poruszone w rozmowie oraz polecaną lekturę (tym razem niezwiązaną z tematem odcinka, ale równie ciekawą).
Wybrane highlighty rozmowy i czasówka
4:25 ➡ Zapobiec kolorowej rewolucji w Rosji, czyli obsesja Putina. Gdzie imperialne wizje Putina rozchodzą się z rzeczywistością nowego, silniejszego niż kilka lat temu, społeczeństwa Ukrainy?
8:50 ➡ Wybrane odwołania do historii wykorzystywane w obecnej propagandzie Rosji. Rola mitów Wszechrusi, trójjedynego narodu Ruskiego i wielkiej wojny ojczyźnianej.
13:15 ➡ Zaskakująco chłodny stosunek Kremla do postaci Lenina – o co w tym chodzi? Kreowanie FSB na naturalną następczynię poprzednich służb represji Rosji – Czeki, NKWD i KGB.
17:37 ➡ Jak młodzi Rosjanie oceniają inwazję Rosji w Ukrainie? Czy są chociaż do pewnego stopnia odporni na działanie propagandy? Nastroje społeczne wśród młodych Rosjan.
30:30 ➡ Kiedy Putin poczuje, że nie stać go na prowadzenie tej wojny, czyli jak długo Zachód powinien utrzymać sankcje? Jak jeszcze państwa zachodnie mogą pomóc Ukrainie w obecnej sytuacji?
40:00 ➡ Do jakiej prawdy można dotrzeć obserwując uważnie przekaz w rosyjskich mediach? Zmiany w propagandzie Putina skierowanej do społeczeństwa rosyjskiego od początku wojny w Ukrainie. O symbolach Z i V.
Polecane książki
Marta Sara Stempień – Boko Haram 2002-2020. Czarne flagi nad Nigerią
Sytuacja na Ukrainie, a także reakcje świata na to co się dzieje w tym państwie, powoduje, że mniej interesujemy się tym, co się dzieje na innych kontynentach. Książką, która omawia specyficzną, bardzo radykalną i niebezpieczną organizację terrorystyczną jaką jest Boko Haram jest monografia Boko Haram 2002-2020. Czarne flagi nad Nigerią Marty Sary Stempień.
Organizacja Boko Haram działa przede wszystkim na terytorium wspomnianej w tytule pracy Nigerii i państw ościennych. Swoje fundamenty zbudowała na skrajnej nienawiści do wyznawców innych, nieislamskich religii, ma także negatywny stosunek do wszelkiej edukacji. Słynie z niezwykle brutalnych ataków na ludność cywilną, porwań i ataków samobójczych. Powszechnie wykorzystuje kobiety i dzieci jako zamachowców-samobójców.
Aby zrozumieć motywy i sposób działania tej organizacji terrorystycznej warto sięgnąć do książki Marty Sary Stempień.
✉ mail: swiatodnowa@umk.pl
🌐 FB: facebook.com/SwiatOdNowa
Zapraszamy też do naszego serwisu 🔗 portal.umk.pl.