Świat Od Nowa

Państwa nieuznawane

Episode Summary

Na mapie świata mamy państwa nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej. Spora grupa tych państw znajduje się na terytorium byłego ZSRR i są one czynnie wspierane przez Federację Rosyjską. W tym odcinku zajmiemy się ich rolą i przyszłością (szczególnie w kontekście potencjalnych konfliktów i wojen).

Episode Notes

Subiektywny przegląd wydarzeń ➡ 0:29

W tej sekcji Marcin Czyżniewski przygląda się tym razem przede wszystkim zmianom głów państw świata. Od niedawna Węgry mają swoją pierwszą prezydentkę, a Korea Południowa z nowym prezydentem prawdopodobnie zmieni kurs zarówno w polityce wewnętrznej jak i zewnętrznej. Śledzi także ciekawą ostatnią prostą kampanii prezydenckiej we Francji.

Agnieszka Bryc zauważa, że warto zwrócić uwagę na prace nad porozumieniem nuklearnym Iranu i USA. Temat być może wydaje się odległy, zwłaszcza w obliczu bliższej inwazji Rosji na Ukrainę, ale okazuje się, że i tutaj sprawy są ze sobą powiązane, a po drodze na wszystko wpływ mają Izrael i Turcja.

Z kolei z Patrykiem Tomaszewskim przenosimy się do Burkina Faso, gdzie pod koniec stycznia armia obaliła prezydenta. Obserwuje także ruchy obecnych tam organizacji terrorystycznych. Przygląda się także reakcji Chin na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Temat główny ➡ 14:10

Państwa nieuznawane, quasi-państwa, parapaństwa... Od czego zależy, czy dany twór będzie uznany na arenie międzynarodowej za pełnoprawne państwo? Jak to możliwe, że istnieją państwa uznane jedynie częściowo? Poszukiwanie jasnych warunków w prawie międzynarodowym nie przynosi raczej satysfakcjonującej odpowiedzi. Temat jest szczególnie aktualny biorąc pod uwagę, że zarzewiem konfliktu w Ukrainie jest właśnie uznanie przez Rosję separatystycznych republik Doniecka i Ługańska.

Polecane lektury ➡ 51:21

Tym razem do przeczytania będzie więcej. Polecamy wiele ciekawych tytułów, które mogą pomóc zrozumieć temat, który z oczywistych powodów nie schodzi z pierwszych stron gazet, czyli agresję Rosji na Ukrainę.

Serhij Żadan - Internat
Barbara Włodarczyk - Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji
Serhij Płochij - Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium
Wojciech Górecki - Abchazja
Mark Galeotti - Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii

mail: swiatodnowa@umk.pl
FB: facebook.com/SwiatOdNowa

Zapraszamy też do serwisu portal.umk.pl.